Лікування… прекрасним
Як і обіцяли, ми розповімо про те, який терапевтичний ефект мають різні види мистецтва. І, про всяк випадок, нагадаємо: починати ніколи не пізно.
Музика.
Вокальні вправи – це помірні спортивні навантаження, а також чудовий спосіб оксигенації організму. Техніка співу, яка обов’язково включає дихальні вправи, чудово розвиває легені. А саме це, для профілактики, лікарі зараз радять робити старшим людям (про це ми писали в окремому матеріалі). Крім того, вокальні вправи сприяють очищенню дихальних шляхів, є профілактикою астми та інших захворювань дихальної системи (зокрема, навіть інфекційних). Спів поліпшує кровообіг, знижує тиск і нормалізує серцебиття. А, якщо займатись регулярно, підвищується рівень імуноглобуліну-А і гідрокортизону, які є запорукою імунітету. Звісно, спів тримає в тонусі і пам’ять: адже, співаючи, потрібно пам’ятати і про текст, і про мелодію, і про ритм. А ритм мозком сприймається так: він «відмірює» потрібну довжину паузи між нотами. Це тримає нервову систему у тонусі, вдосконалює наше відчуття музики – чи то у вокалі, чи у грі на інструменті, чи у танці. Доречі, навчитися співати чи грати на інструменті може кожен, і у будь-якому віці: і голос, і слух можна розвивати спеціальними вправами.
За даними Міністерства охорони здоров’я, музику корисно і просто послухати. Адже вона активує ділянки мозку, що відповідають за рух, пам’ять і мову, та сповільнює деменцію.
Театр
Так, ми пропонуємо вам записатись у театральний гурток. Навіть (точніше – особливо), якщо ніколи раніше не мали зі сценою нічого спільного.
Вчіть напам’ять прозу і вірші, а потім проживайте вивчені тексти на сцені: це розвиває емоційний інтелект, емпатію, допомагає долати страхи, розвиває здатність критично подивитись на себе та інших, побувавши «у шкірі» іншого.
Доречі, у психоаналізі є окремий «театральний» напрямок – психодрама, у якому люди працюють зі своїми проблемами, втілюючи їх сценічно. Існують і окремі театральні колективи, що працюють з оздоровчою метою: форум– чи плейбек-театри. Тут люди також втілюють на сцені власні життєві історії, аби зрозуміти власний біль і відпустити його. Втім, схожого ефекту можна досягти і на звичайних театральних репетиціях.
У театральних студіях немає обмежень за віком. Спробуйте!
Живопис
Процес малювання поліпшує нейронні зв’язки у мозку та розвиває концентрацію. Малюючи, ми розслабляємось, розвиваємо дрібну моторику рук, вчимося тонше сприймати кольори. Та, зрештою, отримуємо естетичне задоволення від барв. До того ж, маємо можливість перенести на полотно наші переживання. Ось чому саме живопис є одним з найпопулярніших інструментів у арт-терапії: адже ми можемо намалювати підсвідомо хвилюючі асоціації, а потім розібратись з ними.
Різні види рукоділля
Загалом, усі види рукоділля розвивають дрібну моторику та активізують нервові закінчення на пальцях. І цим, доречі, можуть допомагати у реабілітації після інфаркту та інсульту. А також – усі без винятку заспокоюють, а отже, нормалізують пульс і артеріальний тиск.
В’язання стимулює мозкову діяльність (оскільки потрібно весь час рахувати, навіть якщо ви вже робите це «на автопілоті»).
Вишивання вважається чудовим способом релаксації і допомагає зняти стрес. Може стати і хорошим помічником у подоланні депресії.
Тому вибирайте будь-який вид ручної роботи: вишивання, в’язання, плетіння з бісеру чи плетіння кошиків, ліпку з глини, виготовлення декору чи пошиття іграшок, роботу з деревом… І насолоджуйтесь процесом і терапевтичним ефектом.
До того ж, оточивши себе красивими різнокольоровими виробами, та ще й власної роботи, ви точно піднімете собі настрій та, навіть, самооцінку.
Як бачите, різні види творчості знімають стрес і покращують настрій, корисні як для фізичного, так і для психічного здоров’я. А ще – вони допоможуть побачити красу світу, навчать креативно і винахідливо знаходити вихід з різних життєвих ситуацій.
Тож, будьте творчими здоровими!
Матеріал підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу.