інформаційна платформа для людей поважного віку

Замкнене родинне коло

Що таке сім’я? Найнадійніша життєва опора? І, як нам часом здається, єдиний прихисток від життєвих небезпек (із ключовим словом «єдиний»)? Але що робити, якщо таким статусом наші найближчі люди… зловживають? Що як небезпека підстерігає саме у сім’ї? Але є і хороша новина: зовнішній світ – не завжди проти нас. Тут також можуть захистити. І часом навіть краще, ніж у власній сім’ї.

У сьогоднішньому матеріалі ми проаналізуємо, як розпізнати емоційний і фінансовий шантаж та психологічне насилля. А головне – як діяти у таких ситуаціях?

 

Домашнє поділяється на кілька видів:

Фізичне насилля. Щиро сподіваємось, що роз’яснювати цей пункт немає потреби. Фізичне насилля немає виправдань і є протизаконним. (Ст. 117, 121-125, 126, 127, 135 КК, Ст. 173² КУпАП, Ст. 23 ЦК). У тому числі і будь-яке  фізичне покарання дітей, яке не є ефективним методом виховання (П.7 ст. 150 СК) . Єдиним шляхом вирішення цього питання є звернення до правоохоронних органів.

Окрім безпосереднього нанесення тілесних ушкоджень, фізичним насиллям також вважається відмова у наданні допомоги чи догляду хворій, пораненій людині, вагітній жінці, немовляті, неповнолітній дитині, або особі, щодо якої встановлена опіка.

Карається законом, звісно, і сексуальне насилля, у тому числі і примушення або схиляння до статевих стосунків у шлюбі. Так, згода на це потрібна і у шлюбі (Ст. 152-154 КК).

Психологічне насилля:

  • Крик, нецензурна лайка і систематичні приниження (караються Статтею 173 КУпАП «Хуліганство»);
  • Систематична принизлива критика (карається Ст. 120 КК «Доведення до самогубства»). Доречі, кваліфікуючою ознакою у цій ситуації є фінансова або інша залежність потерпілого.
  • Постійний контроль, заборона спілкування з друзями та заборона виходити з дому – це не романтична турбота «справжнього чоловіка», а стаття. А саме – Ст. 146 КК «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини»;
  • Контроль у репродуктивній сфері;
  • Змушення до виконання релігійних обрядів та відвідування храмів (Ст. 181 КК).

Варто пам’ятати, що психологічне насилля може мати і різні форми, наприклад:

  • Газлайтинг або «ти все неправильно розумієш» – одна з найжорстокіших форм психологічного насилля. Її принцип: змусити людину сумніватись… у власній адекватності. Тому невинна фраза: «та ти просто себе накручуєш», сказана вдавано-дитячою інтонацією – зовсім не невинна. Кожна людина має право відчувати емоції. І, якщо вас щось образило, значить, на те були причини. А постійне знецінення ваших почуттів може мати згубні наслідки для психіки.

Доречі, «важка артилерія» газлайтингу – заперечення не тільки почуттів, але і …фактів («я такого не казав», «такого не було», «ти все вигадуєш»), у тому числі навіть фактів фізичного насилля.

Менш очевидною формою газлайтингу може бути не заперечення, а непідтвердження. Вона збудована на ґрунті того, що людина, як соціальна істота, очікує від оточуючих підтвердження адекватності  власних дій. А, не отримуючи його, може почати вагатись у правильності своїх вчинків.

Найкращі ліки для жертви газлайтингу – це підвищення самооцінки, розширення кола спілкування та звичка радитись із незалежними (незацікавленими) експертами.

  • Надмірний контроль, який може бути не просто маніпуляцією, а, як згадувалось вище, позбавленням людини волі, що карається законом.
  • Емоційні маніпуляції: наприклад, демонстративне ігнорування або агресивна реакція на невигідну маніпуляторові поведінку, спекуляція почуттями обов’язку чи жалю. Цю гру можна припинити, подивившись на ситуацію критично, ніби «збоку». Ви можете зробити це самі, а також попросити допомоги у інших.

Маніпуляції завжди спрямовані на те, щоб зробити поведінку жертви зручною для себе, без її бажання і згоди.

Характерною ознакою того, що над людиною здійснюють психологічне насилля і маніпуляції, є відчуття сорому, злості, безпорадності і водночас гніву.

Варто задуматись і над своєю поведінкою, якщо вона викликає ці емоції у інших.

Маніпулятор не завжди діє свідомо, та не завжди розуміє, що його поведінка може ранити. Причинами такої поведінки можуть бути психічні травми, вживання алкоголю чи наркотиків, а також неадекватна самооцінка (як низька, так і завищена), негативний досвід минулого. Втім, це зовсім не виправдовує такі дії.

Види економічного насилля в сім’ї:

  • Присвоєння доходів члена родини (Ст. 22 ЦК);
  • Відмова працювати та вносити свою частку у дохід сім’ї (Ст. 184КУпАП). Водночас, якщо хтось із подружжя став непрацездатним через протиправні дії іншого, то має право на утримання. А позбавлення можливості у задоволенні базових потреб, лікування, реабілітації карається Ст. 75 КК;
  • Змушення до праці (а також до жебрацтва, проституції – Ст. 303 КК);
  • Заборона у працевлаштуванні і навчанні;
  • Розпорядження майном людини без її згоди (Ст. 186 КУпАП).

(Детальніше про правові міри щодо кожного із видів домашнього насилля можна прочитати тут, а також тут)

Безкоштовні гарячі лінії для запобігання домашнього насильства, де вам нададуть безкоштовну юридичну і психологічну допомогу та роз’яснять, чи присутній якийсь із видів насилля у вашій сім’ї (а також порадять, як діяти згідно закону):

15-47,

116-123,

0-800-213-103 – безоплатна правова допомога (усі дзвінки – безкоштовні).

P.S.:

Як повідомили у Координаційному центрі з надання правової допомоги, у період з січня по листопад 2020 року місцевими центрами з надання БВПД (безоплатної вторинної правової допомоги – ред.) було прийнято 1 065 рішень про надання БВПД особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. У 95,5% випадках надання БВПД (1 017 рішень про надання БВПД)  – допомога надавалася жінкам.

Питання, з якими найчастіше зверталися постраждалі від домашнього насильства для отримання БВПД:

  • видача обмежувального припису;
  • розірвання шлюбу;
  • стягнення аліментів/утримання;
  • залучення захисника/представника у кримінальному провадженні.

До єдиного контакт-центру системи надання безоплатної правової допомоги за номером

0 800 213 103 з червня по 20 грудня 2020 року надійшло 628 звернень з питань протидії та запобіганню домашньому насильству

Співпраця з гарячою лінією 1547 з попередження домашнього насильства з лютого по жовтень 2020 року:

  • фахівцями контактного центру системи БПД до гарячої лінії 1574 перенаправлено 354 особи для отримання кваліфікованої психологічної чи інших видів допомоги
  • 103 особам, які перенаправлені з гарячої лінії 1547, надано правову інформацію та консультації з правових питань

Питання, які порушувалися дозвонювачами, стосувались:

  • порядку притягнення кривдника до відповідальності
  • отримання безоплатної вторинної правової допомоги
  • порядку звернення до правоохоронних органів у зв’язку із вчиненням домашнього насильства
  • видача обмежувального припису
  • внесення термінового заборонного припису
  • зняття з реєстрації місця проживання
  • стягнення аліментів
  • порядку розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини.

Надання БПД через он-лайн інструменти:

електронна пошта центрів з надання БВПД (контакти на сайті системи БПД)

месенджер Фейсбук-сторінки системи БПД

приватний чат системи БПД у Телеграм 

приватний чат системи БПД у Вайбер

Телеграм-чат  «Правова допомога протидії насильству» 

Мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога» (завантажити можна за посиланням).

 

Матеріал підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото авторки.

 

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК