інформаційна платформа для людей поважного віку

«Вирішення проблемних питань у правовий спосіб – це вибір цивілізованої, демократичної, сучасної країни…»

Закону України «Про безоплатну правову допомогу» цьогоріч – 10 років. Що він змінив у суспільстві? Чи звикли українці звертатись до юристів і поліції? Про це ми поговорили з начальницею відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області, Оленою Омельченко. Нагадаємо, безкоштовно отримати юридичну консультацію може кожен, за номером телефону: 0 800 213 103.

 

–          Олено, як думаєте, чи розвинена у нашому суспільстві культура вирішення конфліктних питань правовим шляхом? Що відбувається частіше: викликають поліцію чи вирішують питання по-іншому?

–          Складно відповісти на це питання. Адже як такої статистики, хто вирішив конфліктну ситуацію в правовий чи інший спосіб, немає. Але, як на мене, на сьогодні в державі забезпечено діяльність значної кількості інституцій, які сприяють вирішенню проблемних юридичних питань саме в правовий спосіб. І серед цих установ провідне місце займають центри та бюро правової допомоги. Плюс в тому, що територіально вони охоплюють всю Україну (за винятком непідконтрольних територій), і це дозволяє громадянам вчасно звернутися до фахівців. Саме це ми і радимо робити громадянам – скористатися послугами кваліфікованих юристів, адвокатів, які зможуть надати як первинну правову допомогу (тобто консультації та роз’яснення), так і вторинну правову допомогу (захист в суді).

«Усі ми різні, але в правовому полі маємо бути рівні»

Поширення позитивних прикладів вирішення проблемних питань у правовий спосіб, на мою думку, теж сприяє усталенню в суспільстві культури правовідносин. Коли під час першої зустрічі з клієнтами ми запитуємо, звідки вони дізналися про центр правової допомоги, то часто чуємо відповідь, що від знайомих, родичів, друзів. Тобто людина, яка залишилася задоволена якістю наданих послуг, рекомендуватиме їх іншим. Окрім цього, ми інформуємо громадськість про нашу діяльність через засоби масової інформації, партнерські установи тощо. Думаю, вирішення проблемних питань у правовий спосіб – це вибір цивілізованої, демократичної, сучасної країни, і до цього варто прагнути передусім.

–          Ви працюєте у БПД понад 3 роки. За Вашими спостереженнями, що змінилося за цей час? Чи стали люди звертатися за допомогою частіше?

–          За той період, що я працюю в системі безоплатної правової допомоги, відбулося насправді чимало змін. І про те, що система динамічно розвивається, розширюється та реагує на виклики сучасності свідчить чимало показників. Постійно відбуваються певні новації, реалізуються соціально важливі проєкти, розширюється коло осіб, які отримують право на безоплатну вторинну правову допомогу, запускаються нові сервіси і т.д.

Зокрема, на сьогодні в усіх регіонах реалізується проєкт «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», що неабияк допомагає землевласникам та орендарям отримати консультації та роз’яснення з питань в галузі земельного законодавства.

Також по всій території України діє «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», яка дає шанс підліткам, які вчинили нетяжкі злочини й виконали всі умови Програми, бути звільненими від кримінальної відповідальності.

Розширюється і категорія осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Так, у 2020 році це право отримали викривачі корупції та особи, які претендують на статус осіб без громадянства. У 2018 році – постраждалі від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також всі без винятку діти і т.д.

Пандемія також внесла свої корективи у роботу центрів та бюро правової допомоги. Так, розширено сервіси дистанційного надання правової інформації та роз’яснень із правових питань (розроблено мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога», запроваджено чати у Telegram та Viber з автоматичним сервісом опрацювання всіх звернень тощо).

І це далеко не всі ключові зміни, але головне, що всі вони направлені на розвиток якісної безоплатної правової допомоги в нашій країні.

Координуючи напрям правопросвітництва в Сумській області, можу сказати, що цей вид діяльності теж зазнав багато позитивних змін. Зросла кількість проведення правопросвітницьких заходів, а також кількість осіб, яких ми ними охопили. Зокрема, за минулий 2020 рік фахівці системи БПД України провели 16 456 заходів, охопивши понад 950 тис. осіб. Ми працюємо з різною цільовою аудиторію: від дітей, студентів, трудових колективів – до людей похилого віку. Залежно від цього обираємо формат заходу, його тематику, візуальні та роздаткові матеріали тощо.

Активна просвітницька робота, інформування в засобах масової інформації, зовнішня реклама – усе це сприяє тому, що все більше і більше людей дізнаються про можливість скористатися послугами центрів та бюро правової допомоги. Тому, так, люди стали частіше звертатися до нас за правовою допомогою. Приміром, якщо у 2016 році до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні звернулося 275 039 людей, то, скажімо, у 2019 році цей показник вже сягав 404 027. У 2020 кількість дещо знизилася – 349 028, але тут суттєву роль відіграла пандемія та карантинні обмеження в країні.

Але потреба в інформуванні все ще залишається актуальною. Для нас важливо, аби максимальна кількість громадян знали про наші сервіси та послуги.

–          Цього року Закону України «Про безоплатну правову допомогу» виповнюється 10 років. На Вашу думку, чому суспільство потребує саме безоплатної правової допомоги?

–          Стаття 59 Конституції України гарантує: «Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно…».

«Безоплатна правова допомога – важливий елемент справедливої та ефективної системи правосуддя»

Далеко не всі категорії громадян мають можливість скористатися приватними послугами правозахисників та юристів (наприклад, малозабезпечені особи, ветерани війни, внутрішньо переміщені особи і т.д.) Безоплатна правова допомога – важливий елемент справедливої та ефективної системи правосуддя, що базується на захисті прав людини та верховенстві права. Доступ до правосуддя в межах права на справедливий суд закріплено у статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Усі ми різні, але в правовому полі маємо бути рівні.

Для нас 10-річчя з дня ухвалення Закону України «Про безоплатну правову допомогу» є знаковою подією. Експерти Ради Європи підтверджують, що на сьогодні система БПД в Україні належить до однієї з найбільш передових систем безоплатної правової допомоги серед усіх 47 країн-членів Ради Європи. Упевнена, попереду ще багато звершень, успішних прикладів захисту прав клієнтів, нових соціально важливих проєктів та здобутків. Знайте та захищайте свої права разом з нами!

 

Спілкувалась Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото героїні.

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК