інформаційна платформа для людей поважного віку

Тримаємо мозок у тонусі: 5 корисних звичок

Як і тіло, мозок потрібно тримати «в формі». Що можна зробити, аби у старшому віці зберігати хорошу пам’ять, нейропластичність, запобігти деменції? Читайте у сьогоднішньому матеріалі.

1: Фізична активність

…Потрібна не тільки тілу, а й мозку. Старших людей закликають займатись фізкультурою, адже фізичні вправи не дають гинути нейронам (наприклад, тим, що опосередковано відповідають за координацію рухів) .

А також підтримують нейропластичність – здатність мозку до адаптації. На нейропластичності збудована і наша здатність до навчання, і освоєння нових видів діяльності, і зрештою, наш особистісний ріст. Доречі, про здатніть до адаптації як основу у пошуках роботи в нас нещодавно вийшов окремий матеріал: https://www.facebook.com/SocietyLawLviv/posts/3135964779838032

Окрім того, відомо, що заняття спортом піднімають рівень нейромедіаторів: серотоніну (так званої «сироватки бадьорості») та ендорфінів («речовин щастя»).  Що й казати про здоров’я хребта і, загалом, всього організму?.. При цьому, зовсім не обов’язково сильно навантажувати організм. Достатньо і недовгих, зате регулярних комплексів улюблених вправ. Тому – мерщій на розминку!

2: Подбайте про здоров’я

У старшому віці варто слідкувати за слухом. Адже його погіршення може стати причино порушення когнітивних функцій (здатність розуміти і усвідомлювати, сприймати інформацію).

З цією ж метою варто також слідкувати за здоров’ям зубів та ясен; за станом судин. Здорово харчуватись. Та, звісно, «зав’язати» із надмірним вживанням алкоголю і тютюном.

3: Не легковажте проявами депресії

Ця хвороба, нажаль, стала типовою для нашого часу. І, як і будь-яку іншу хворобу, її не варто запускати та недооцінювати. Адже наслідками ігнорування депресії можуть бути психічні розлади, чи навіть самогубство. Депресія – це не соромно, і вона не має нічого спільного із «слабодухістю». Ця «чума XXI століття» може виникати через ряд фізіологічних причин: хронічний стрес чи хвороби, гормональний дисбаланс, брак вітаміну B12, прийом великої кількості лікарських препаратів.

Отож, не соромтесь звернутись до лікаря, якщо відчуваєте постійну втому, страждаєте від безсоння, відчуваєте втрату інтересу до життя,  тривогу. Та, тим паче, якщо з’являються думки про самогубство.

Окрім того, не ізолюйтесь від світу та оберіть собі заняття, яке приноситиме задоволення. Наприклад, одне із запропонованих у цій статті.

4: Вправи на логіку та ігри

Серед них: шахи, нарди, логічні задачі. Кросворди краще замінити на судоку (саме ця гра визнана Cambridge Brain Sciences найкращою у профілактиці когнітивних розладів) та інші головоломки: вони підтримують когнітивні функції.

А ще… візьміть планшет чи приставку, і пограйте у відеоігри: для розвитку мислення і пам’яті. Уважність та логіку допоможе підтримати і складання пазлів.

Грати в усі ці ці ігри найкраще в компанії. Адже підтримка соціальних контактів також є важливою складовою профілактики хвороб, що можуть призвести до порушення когнітивних функцій (наприклад, вищезгаданої депресії). Тож пований вік – це час для ігор!

5: Арт-терапія

Мистецтво – чудовий інструмент для… зміцнення здоров’я:

Спів вважають помірним аеробним навантаженням. Вокальні вправи чудово тренують легені та оксигенують кров (а оксигенація, враховуючи часте перебування у масках, зараз потрібна, як ніколи!). Відчуття ритму тримає у тонусі нервову систему.

Корисно і просто послухати улюблену музику: вона активує ділянки мозку, що відповідають за рух, пам’ять і мову, та сповільнює деменцію.

Танець поєднує в собі усе корисне від спортивних навантажень, ритмічних вправ та прослуховування музики.

Театр лікує душевні рани, навчає емпатії, допомагає дивитись на себе та інших критично, потужно тренує пам’ять.

Різні види рукоділля розвивають дрібну моторику і можуть допомагати у реабілітації після інфаркту, інсульту.

…Тема терапії прекрасним обширна, і заслуговує на окремий матеріал, який ми і опублікуємо наступного тижня. А поки обирайте для себе той вид творчості, що ближчий до душі, і будьте здорові!

 

На базі матеріалів МОЗ та інших підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото авторки.

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК