Що потрібно знати про договір дарування?
Нерідко замість продажу нерухомості власники вирішують подарувати її своїм близьким. Однак не всі наважуються на цей крок, оскільки мають певні побоювання. Тому, дуже важливо знати, чим є договір дарування, та про особливості його укладення.
1. Що таке договір дарування?
Порядок та особливості укладення договору дарування регулюються Главою 55 Цивільного кодексу України.
Відповідно до норм законодавства, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
NB! За загальним правилом, договiр не є даруванням, якщо обдаровуваний зобов’язується при цьому вчинити на користь дарувальника будь-яку дiю майнового або немайнового характеру. Однак, на обдаровуваного може бути покладений обов’язок вчинити певну дiю майнового змiсту або утриматися вiд її вчинення на користь третьої особи (передати грошову суму чи iнше майно у власнiсть, сплачувати грошову ренту, надати право довiчного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо).
Обдаровуваний набуває право власності на нього безпосередньо після вчинення угоди та її державної реєстрації.
Цивільним кодексом передбачені лише обов’язки дарувальника, а саме:
- Якщо дарувальникові відомо про недоліки речі, що є дарунком, або її особливі властивості, які можуть бути небезпечними для життя, здоров’я, майна обдаровуваного або інших осіб, він зобов’язаний повідомити про них обдаровуваного.
Дарувальник, якому було відомо про недоліки або особливі властивості подарованої речі і який не повідомив про них обдаровуваного, зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану майну, та шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю в результаті володіння чи користування дарунком.
Що ж можна подарувати за договором дарування?
Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі.
Крім того, дарунком можуть бути також майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути у нього в майбутньому.
2. Які існують форми договору дарування?
Форма договору дарування залежить від того, що саме ми хочемо подарувати:
- Договір дарування предметів особистого користування та побутового призначення може бути укладений усно.
- Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
- Договір дарування майнового права та договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому укладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемним.
- Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається у письмовій формі. Передання такої речі за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно.
- Договір дарування валютних цінностей фізичних осіб між собою на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Право власності на дарунок виникає з моменту його прийняття обдаровуваним.
3. У яких випадках договір дарування може бути розірваний?
Договір дарування може бути розірваний на вимогу дарувальника у таких випадках:
- якщо обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування;
- якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;
- якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.
Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред’явлення вимоги дарунок є збереженим. І у разі його розірвання обдаровуваний зобов’язаний повернути дарунок у натурі.
На базі інформаційних матеріалів ГО «Суспільство і право» матеріал створено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото: unsplash.com.