інформаційна платформа для людей поважного віку

Порядок оподаткування доходу від продажу (обміну) об’єктів нерухомості

Дохід від операцій з продажу (обміну) протягом року одного або двох об’єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичної особи та були одержані у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

При цьому, у разі продажу протягом року третього та наступних об’єктів нерухомості, що були отримані у спадщину, дохід буде оподатковуватися за ставкою 5 % – для фізичних осіб – резидентів та за ставкою 18 % – для фізичних осіб – нерезидентів.

Відповідно до пункту 172.1 статті 172 Податкового кодексу України не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше 3 років, дохід, отриманий від продажу (обміну):

– житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);

– земельної ділянки, площа якої не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;

– земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

Умова щодо перебування майна у власності більше 3 років не поширюється на нерухомість, отриману у спадщину.

Згідно з п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий від продажу другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %. При продажу третього та наступних об’єктів нерухомості дохід оподатковується за ставкою 18 %, крім випадків, якщо це майно успадковане.

Дохід від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України.

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК