Порядок надання відпусток під час воєнного стану
Регіональний громадський благодійний фонд “Право і Демократія” продовжує серію правових консультацій з питань, якій найчастіше надходять від внутрішньо переміщених осіб та громадських організацій, які опікуються ними на території західних областей України.
Порядок надання відпусток під час воєнного стану
Яка тривалість відпустки під час воєнного стану?
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ, врегульовує питання відпусток.
Зокрема, у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні. Роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Чи написання заяви на відпустку автоматично означає її надання?
Написання заяви про надання позачергової відпустки, без відповідного наказу, не підтверджує досягнення згоди між працівником та роботодавцем щодо надання позачергової відпустки.
Чи можливо отримати відпустку без збереження заробітної плати?
1. Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов`язковому порядку працівникам для догляду за хворим рідним, який за медичним висновком потребує постійного стороннього догляду, тривалістю, рекомендованою у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів.
2. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Лише подання працівником заяви про надання відпустки без збереження заробітної плати не є доказом погодження цього роботодавцем та не підставою видати відповідний наказ.
У період воєнного часу відпустка без збереження заробітної плати може надаватися на увесь період воєнного часу.
Також, можна скористатися іншими видами відпусток, передбачених ст. 4 ЗУ «Про відпустки», зокрема:
щорічні відпустки (додаткові);
соціальні відпустки;
додаткові відпустки у зв’язку з навчанням;
творча відпустка;
інші види відпусток, передбачені законодавством, колективним договором.
За більш детальними консультаціями звертайтесь: Фонд «Право і Демократія», м. Львів, пр. Крива липа, 6. E-mail: LDFondLegal@gmail.com
Ці консультації підготовлені завдяки проекту «Посилення мережі ОГС, що реагують на потреби ВПО у західних областях України», що фінансується Європейським Союзом у рамках програми стипендій громадянського суспільства Східного партнерства. / This Project is founded by the European Union within its Eastern Partnership Civil Society Fellowship Programme.