інформаційна платформа для людей поважного віку

П’ять міфів про надання домедичної допомоги

МОЗ України інформує.

В умовах повномасштабної війни, яка триває вже понад трьох місяців, надзвичайно важливо вміти правильно надавати домедичну допомогу. Це допоможе зберегти життя якомога більшій кількості наших громадян. Іноді кожна хвилина є вирішальною для порятунку людини.

На жаль, багато українців в екстрених ситуаціях стають абсолютно безпорадними, деякі — мають хибне уявлення, як надавати домедичну допомогу, спираючись на інтернет-поради.

Насправді міфів у домедичній допомозі дуже багато, і викорінити їх одразу достатньо важко. Розглянемо основні помилки, яких припускаються під час надання домедичної допомоги у випадку накладення джгута (турнікета) та зупинки кровотеч.

Міф № 1.  Накладений постраждалому джгут (турнікет) треба послаблювати.

Правда: Ніколи не послаблюйте джгут (турнікет)! Це небезпечно не лише для здоров’я, а й для життя. Послаблення джгута може призвести до відновлення критичної кровотечі, а для людини, яка знаходиться у стані шоку, втрата навіть незначної кількості крові може бути небезпечною.

Після накладення джгут (турнікет) може безпечно тиснути кінцівку до двох годин. Відносно безпечно — від 2 до 6 годин.

Подбайте, щоб постраждалого, якому накладено джгут (турнікет), обов’язково оглянув медик або людина, яка пройшла відповідну підготовку та знає, чи можна його замінити на інший спосіб контролю кровотечі, і як це правильно зробити.

Міф № 2. Не можна накладати джгут (турнікет) на гомілку або передпліччя.

Раніше вважалося, що через їх відповідну анатомічну будову (судина проходить між кістками) накладення джгута не зупинить кровотечу.

Правда: На сьогодні свою ефективність довів інший механізм: кровотеча за накладання джгута (турнікета) зупиняється внаслідок стискання м’язів, а не через притискання судини до кістки.

Пам’ятайте про правильне накладення джгута — на 3-4 поперечних пальці вище місця рани (окрім ділянок суглобів).

Міф № 3. Накладати джгути (турнікети) небезпечно й шкідливо (може виникнути гангрена та ін.).

Правда: Джгут (турнікет) завжди можна буде зняти/замінити на інший метод контролю кровотечі, однак не завжди можна встигнути накласти, бо буде надто пізно. Накладений на кінцівку джгут (турнікет) дійсно зупиняє кровопостачання кінцівки, і якщо джгут буде накладений занадто довго, то це може призвести до втрати кінцівки (але не життя!).

Тому пам’ятайте, що ця маніпуляція рятує життя і здійснюється у випадку масивної кровотечі. Якщо вчасно цього не зробити, людина може померти протягом 2-3 хвилин. Після накладення джгута (турнікета) постраждалого якнайшвидше повинен оглянути медик.

Міф № 4. У випадку венозної кровотечі — джгут (турнікет) накладається нижче місця рани, а за  артеріальної — вище місця рани.

Правда: Критична кровотеча не диференціюється на артеріальну і венозну, а джгут (турнікет) завжди накладається вище місця рани.

Міф № 5. Кровотечу з носа можна зупинити, закинувши голову назад.

Правда: Під час закидання голови назад кровотеча з носа не припиняється, просто кров не витікає назовні, а стікає до шлунку та може викликати блювоту.

Щоб зупинити кровотечу з носа, необхідно трохи (!) нахилитися вперед, притиснути крило носа, з тієї сторони, з якої «кровить» до іншої перегородки та утримувати, поки кровотеча не зупиниться, або до приїзду медиків.

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК