Освітні можливості для дорослих під час війни. Інтервʼю з Русланою Сікаленко
Руслана Сікаленко – методист проєктів повʼязаних з освітою для дорослих в організації “Центр навчання для дорослих “Південь” у м.Миколаїв, психолог та тренерка психологічних напрямів роботи.
Чим займався “Центр навчання для дорослих “Південь” до війни та які проєкти вдалось започаткувати у вашому місті?
До війни, ми розпочали втілювати оновлену стратегію для організації, тобто вводити нові напрями роботи, додавати програми творчості, активно залучати дорослих до соціального підприємництва та впроваджувати різноманітні психологічні проєкти підтримки. У нас користувались популярністю курси англійської мови, курси по бізнесу і самопрезентації та по інших різних напрямках творчості, мистецтва. Також до війни ми підготували усі необхідні матеріали та планували виробляти елегантні брошки на творчих майстер-класах та вчитись працювати з епоксидною смолою. До речі, наша організація унікальна тим, що ми відроджуємо одну з візитівок Миколаївщини – таврійський розпис. На базі центру існує соціальне підприємництво – гончарна майстерня, де ті, хто опанував майстерність виготовлення виробів з глини, а також володіє таврійським розписом створює сувенірну продукцію.
Як війна вплинула на вашу діяльність, що змінилось?
У Миколаєві надалі лишається багато людей, в більшості це люди похилого віку, які не можуть кинути свій звичний спосіб життя, побут та переїхати в інше місто, тому вони залишаються у себе вдома і їм потрібна підтримка. Звісно, що ми перекваліфікувалися, почали волонтерити та допомагати місцевим військовим. Зараз Миколаїв і надалі лишається під загрозою ударів, але ж тут продовжують жити люди, тому просвітницьку діяльність відновлюємо. Наприклад, у співпраці з ініціативою “Курси домедичної допомоги «Sample» ми запустили навчання, які проходили і військові, і територіальна оборона, і адміністративний апарат та інші охочі. Залишили актуальні програми по психологічній підтримці, а також почали співпрацювати з бізнесами, які займаються будівництвом.
З якими викликами стикнулись під час роботи?
Найперше це те, що ситуація у місті змінюється щосекундно, тобто важко планувати якісь великі проєкти. Друге питання безпеки, усі майстер-класи та заняття що відновлюємо проходять або в онлайні, або доводиться щоразу шукати приміщення з бомбосховищем. Якраз зараз працюємо над тим, щоб знайти таке постійне приміщення, облаштувати його і там вже проводити заняття безпечно. У разі необхідної релокації, ми маємо партнерів у Львівській області, які готові нас в будь-який час прийняти, допомогти відновити наші освітні проєкти для дорослих на час війни.
Як зараз старші люди долучаються до освітніх проєктів чи актуальні для них нові знання та навички?
У старших людей є величезний прихований потенціал – це досвід, який молоді люди, не мають. Це класно, коли на наших зустрічах є люди різного віку, адже це завжди обмін енергетикою, мудрістю, досвідом. Освіта для дорослих це ж не лише про навички та вміння, це й ще про любов. Про любов до себе та оточення. Нам приємно, коли старші люди під час тренінгів чи курсів знаходять друзів, підтримку в особі чужої їм людини, наставників та натхнення до життя. Також самоосвіта це є і самореалізація у старшому віці, вони починають робити щось нове, відкривати себе і свої таланти по-новому, хтось починає фарбувати губи помадою, бо до того не вважав це за потрібним, хтось каже що стосунки з чоловіком змінюються, адже вони стають цікавішими один для одного, чи з онуками змінюється спілкування.
Наша основна мета – це, щоб дорослі люди могли отримати усі необхідні знання і мали змогу себе як і фінансово підтримувати, так і психологічно, а також “іти в ногу з часом”. Тому ми їх активно залучаємо до бізнес-тематики, вчимо медіаграмотності, допомагаємо опанувати іноземну мову, розповідаємо про рекламу в інтернеті та діджитал професії, ну і працюємо з ними над зміцненням самооцінки та віри у себе, а вони натомість діляться з нами своїми знаннями та життєвим досвідом.
Спілкувалась Вероніка Кашинська. Матеріал створено в рамках проєкту «Критичне мислення та гігієна інформації в часи пандемії та інформаційної ери», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Фото героїні зі сторінки у соціальній мережі Facebook.