інформаційна платформа для людей поважного віку

Орест Сирватка: «Запам’ятайте: молодість дається всім. А до зрілих літ доживає далеко не кожен…»

Про поважний вік існує маса стереотипів. Та ще більше їх існує щодо професій актора і фотомоделі. Раніше одна із наших героїнь, засновниця кусів цифрової грамотності для людей поважного віку, розповідала*, що її учні спочатку навіть… не хотіли вмикати камери у програмах з відеозв’язком, бо були переконані, що «на екранах» мають бути тільки «молоді і красиві».

Тому сьогодні особливо приємно розповісти про актора, фотомодель і концептуаліста Ореста Сирватку, який розпочав артистичну кар’єру після шістдесяти. У кіно, рекламі і на фотосесіях він створює дуже яскраві образи, від яких складно відвести погляд.

–          Пане Оресте, зараз Ваша кар’єра, мені здається, у розквіті…

–          Скажу одне: чисто випадково (тепер я розумію, що випадковостей в житті не буває), 2013-ий рік, у Львові знімається передача «Орел і решка». Я, працюючи в ресторані, в історичному костюмі (концептуалістом – ред.) гуляю по площі Ринок, і до мене підходить головний герой і запитує: чи можна у вас автограф? Я думаю: нічого собі. Запитали, чи можна мене познімати для передачі. Я кажу: та будь ласка. Вони мене познімали.

«Я бачу молодих людей, які йдуть, як діди. І бачу дідусів і бабусь, в яких очі горять»

І вже потім, десь через рік, мене зауважила наша кастингова компанія. Я ще не знав, що це кастинг-директор. Вона запитала, чи можна мене пофотографувати. Записала телефон. Через кілька днів мені прийшло від неї запрошення (я ще не знав, що таке кастинг) на зустріч з режисером. Я прийшов туди: профіль, анфас, щось сказав… І через три дні: Вас затвердили на роль. Все. З того часу у мене «пішло і поїхало». А чотири роки тому фотограф Інга Шакарян мені зробила фотографії і виставила їх у соц. мережі. І мене почали знаходити фотохудожники. Я, було, остовпів, коли мене запрошували на фотосесію на фотостоки (я вже тепер знаю, що таке фотостоки, що таке бекстейджі) і мене стали питати, скільки я беру за годину…

–          А Ви ще не знали, скільки берете за годину? (сміємось)

–          …А я ще нічого не знав, я ще тільки починав. Коли відомий фотохудожник Сергій Сараханов робив тут майстер-клас, Віктор Воробйов знайшов мене у якості моделі. Було близько 26-ти фотохудожників, от після того мене вже побачили, і вже почалась інтенсивніша (робота – ред.). І зараз, коли я бачу, що роль підходить моєму типажу, моєму образу, ставлю плюсик (у коментарях під оголошенням про кастинг – ред.). Ми дружимо з «Mediastar», каналами «НТА», «1+1», роботи вже бути якісь. Я вже розширив географію: Київ, Житомир, Тернопіль, Рівне. Мене знаходять фотохудожники (самі – ред.). Отак воно «пішло». Я сам не знаю, як.

«…В мене сталося в житті вже все: я маю дорослого сина, в мене є кохана дружина, в мене є квартира, троє внуків. А у вас це буде, чи ні?..»

І я всім людям мого віку бажаю: не сидіть на дивані. Не протирайте штани. Не дивіться новини, тому що в новинах вас зомбують: розказують тільки про те що десь вбили, десь зарізали… І послухайте, про що ви говорите в громадському транспорті… Рухайтесь! Рух – це життя.

–          А чи доводилось Вам стикатись із стереотипами і упередженнями щодо віку в нашому суспільстві?

–          Так, навіть з молодими людьми. В мене був такий випадок. Мене спитали, як справи. Я завжди в таких випадка відповідаю: найкраще за всіх! А мені відповів (співрозмовник – ред.): неправда, я – молодий, в мене краще. Я відповів: добре, давайте я аргументую. От в мене сталося в житті вже все: я маю дорослого сина, в мене є кохана дружина, в мене є квартира, троє внуків. А у вас це буде, чи ні?..

–          А це ще невідомо…

–          Так в кого краще? Запам’ятайте: молодість дається всім. А до зрілих літ доживає далеко не кожен…

–          Це золоті слова! Я, коли пишу про людей поважного віку, також кажу колегам і друзям: а чи ми з вами зможемо так достойно дожити до їхніх років?

–          Напевно, всі люди мого віку кажуть що наш вік – це тільки цифри в паспорті. Воно десь так і є. Ми не відчуваємо свого віку. Може, хтось збоку його відчуває, але ж ми дивимось на світ молодими очима. Працюючи вже 9 років на пл. Ринок, в ресторанно-туристичному бізнесі, я бачу молодих людей, які йдуть, як діди. І бачу дідусів і бабусь, в яких очі горять.

«Я не працюю, я отримую задоволення від спілкування з людьми»

І ще одне: ми поспішаємо жити. Тому я завжди йду туди, куди мене запрошують. Коли мене в Києві запитали: чи витримаєте Ви три фотосесії по дві години? Я кажу: в мене в Тернополі було п’ять! Але, як сказав один мудрий чоловік: знайди собі справу до душі, і не працюватимеш жодного дня. От я не працюю, я отримую задоволення від спілкування з людьми.

–          Доречі, це дуже помітно.

–          Тому, я кажу: знайдіть себе у будь-якому віці. Не сидіть на дивані, рухайтесь. Йдіть гуляти в парки, між людьми. Про щось спілкуйтеся. Грайте в шахи, доміно, карти, врешті-решт. Але не сидіть і не дивіться ті новини!

Спілкувалась Віра Градюк. Матеріал створено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото використано із особистого дозволу героя.

* https://www.pro100ua.com/des-rik-my-vsi-nashi-navchalni-podii-provodyly-z-zakrytoiu-kameroiu-tomu-shcho-liudiam-bulo-niiakovo-vidkryvatys-i-pokazuvaty-sebe-takymy-iak-vony-ie-tomu-shcho-zvykly-bachyty-tilky-molodykh-dohlian/

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК