Моя земля
Чи знали ви, що вираз «Україна – моя земля» – не тільки метафора? Адже кожен громадянин України має гарантоване Земельним кодексом право на приватизацію шести земельних ділянок, під шість різних видів призначення.
Усе, що потрібно для приватизації ділянки у будь-якому куточку України– бути повнолітнім та мати паспорт. Ділянки можна приватизувати для таких цілей:
- Для ведення фермерського господарства, у розмірі земельної частки (паю);
- Для ведення особистого селянського господарства: до 2,0 гектара;
- Для ведення садівництва: до 0,12 гектара;
- Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). У селах: до 0,25 гектара. В селищах: до 0,15 гектара. В містах: до 0,1 гектара.
- Для індивідуального дачного будівництва: до 0,1 гектара;
- Для будівництва індивідуальних гаражів: до 0,01 гектара.
NB! Вказані нормативи – це максимальна площа земельної ділянки, яка може бути виділена для конкретного призначення. Втім, на практиці, у разі обмеженої кількості вільних земель, можуть виділятись ділянки меншої площі.
Тож, для процедури приватизації землі потрібно виконати такі кроки:
Крок 1: Знайти ділянку для приватизації
… На сайті «Публічна кадастрова карта України». Якщо ділянка виділена блакитним кольором та має кадастровий номер, то вже комусь належить. Після того, як оберете вільну землю, потрібно зробити скріншот та позначити ділянку на мапі.
Отримати земельну ділянку можна у будь-якому регіоні України, незалежно від місця проживання.
Крок 2: Отримати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки
Для цього потрібно звернутись із клопотанням (заявою) до:
- Місцевої (міської, сільської) ради, якщо ділянка знаходиться в межах населеного пункту;
- Районної державної адміністрації, якщо ділянка знаходиться поза межами населеного пункту;
- Обласного управління Держгеокадастру (якщо ділянка знаходиться поза межами населеного пункту та належить до категорії земель сільськогосподарського призначення);
У клопотанні потрібно вказати цільове призначення та орієнтовні розміри ділянки, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце її розташування.
Рішення про відведення або ж про відмову у наданні органи місцевого самоврядування повинні надати у термін до одного місяця.
!NB: Підставою для відмови може стати лише невідповідність місця розташування об’єкта таким вимогам: законам, прийнятим відповідно до нормативно-правових актів; генеральним планам населених пунктів; іншій містобудівній документації; схемам землеустрою; техніко-економічних обґрунтуванням використання та охорони земель; проєктам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крок 3: Виготовити проєкт землеустрою відведення земельної ділянки
…У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на нього. Виготовленням таких проектів займаються землевпорядні організації: потрібно визначити точні межі ділянки, їхні геодезичні координати та скласти кадастровий план.
Крок 4: Погодити проєкт відведення земельної ділянки
Зробити це потрібно у територіальному органі Держгеокадастру. Якщо земельна ділянка розташована у межах населеного пункту і на ній планують розташувати об’єкт будівництва, знадобиться додаткове погодження з Управління з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради.
!NB: Підставою для відмови може стати лише невідповідність місця розташування об’єкта законам, прийнятим відповідно до нормативно-правових актів; документації із землеустрою, містобудівній документації.
Крок 5: Зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі
NB! Державні акти про право власності більше не видаються.
Відтоді, як набрав чинності Закон України «Про державний земельний кадастр», реєстрація права власності проходить у два етапи:
- реєстрація безпосередньо земельної ділянки у Державному земельному кадастрі (ДЗК);
- реєстрація права власності на земельну ділянку у районній (міській) реєстраційній службі Укрдержреєстру.
Необхідні для подачі документи на цьому етапі: заява (за встановленим зразком); погоджений та затверджений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки; спеціальний обмінний (XML) файл.
У результаті реєстрації земельній ділянці присвоюється кадастровий номер. Із ним потрібно отримати витяг із кадастру (ДЗК), який в подальшому буде підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку.
Крок 6: Затвердити проєкт відведення земельної ділянки
Для цього потрібно подати відповідне клопотання до органу місцевого самоврядування. До клопотання необхідно додати копію узгодженого проєкту та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Крок 7: Зареєструвати право власності на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно
Для отримання витягу про реєстрацію права власності потрібно звернутись до нотаріуса або у центри надання адміністративних послуг із такими документами:
- оригінал рішення місцевої ради про затвердження проєкту землеустрою;
- оригінал витягу з ДЗК про реєстрацію земельної ділянки;
- копія паспорту та ідентифікаційного номеру;
- квитанції про оплату послуг реєстрації
Заява про реєстрацію друкується держреєстратором або нотаріусом та підписується заявником на місці.
На базі інформаційних матеріалів ГО «Суспітво і право» підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу.