інформаційна платформа для людей поважного віку

Хіт-парад ознак фейкових новин

Фото: Ariana Tafur, unslash.com

Вміння відрізняти неправдиві новини і маніпуляції серед щоденного інформаційного потоку – це знання, які сьогодні потрібні кожному. Знайомтесь з нашим «хіт-парадом» ознак того, що стрічку новин варто прогорнути далі.

7 місце: Яскрава емоційна забарвленість

«Шок!», «Сенсація!», «Ви не повірите…»,  – емоційні заголовки мають одразу насторожити і змусити задуматись, чи вартий такий матеріал уваги.

Адже надавати емоційного забарвлення події – не робота журналіста. Його робота – об’єктивно розповісти про подію. А емоційну оцінку дають (або не дають) читачі. Такі заголовки називають «клікбейтами». І часто буває так, що…

6 місце: …Емоційний заголовок не відповідає змістові статті

Але ви уже клікнули на посилання, а саме це й потрібно авторам для збільшення переглядів матеріалу, і, відповідно, заробітку.

Що робити? Краще утриматись від перегляду новин із «шокуючими» заголовками.

5 місце: Ненадійні інформатори

У грамотно написаній новині завжди є посилання на першоджерело. Наприклад: заявив міністр, виступив із офіційною заявою депутат. До інформації має додаватись посилання на відео, або, наприклад, на офіційну сторінку міністерства із заявою.

«Експерти застерігають» та «надійні джерела повідомляють» –  такі собі аргументи. Вже й не згадуючи про про багатостраждальних британських вчених.

Якщо ж йдеться про конкретного «експерта у області…», варто не полінуватись та перевірити реальну компетенцію людини. Та наявність, наприклад, політичної заангажованості, яка може промовляти сама за себе.

Словом, у будь-яких незрозумілих ситуаціях шукайте першоджерело. Воно має бути надійним та перевіреним.

4 місце: Думка, оцінка, припущення ≠ факт

Але саме так часом формують заголовки новин. Якщо спортивний експерт припускає, що наша футбольна команда переможе, то радіти ще рано. І, якщо з футболом ми не тішимо себе ілюзіями, то з політичним і економічними прогнозами усе складніше.

3 місце: Розповсюдження стереотипів на навішування ярликів

…Є одним із методів пропаганди та вважається неетичним. Тож, анекдоти про блондинок і новини у тому ж стилі навряд можна назвати якісними контентом.

2 місце: Упереджене і однобоке висвітлення події

Наприклад, коментарі беруть тільки з одного боку «барикад». У журналістиці є правило: якщо ми говоримо щось про людину, то повинні дати їй змогу прокоментувати це. Для об’єктивної оцінки ситуації варто почитати про одну подію у різних ЗМІ.

Завжди варто пам’ятати: фейки не фабрикують просто так. Вони приносять вигоду своїм авторам.

А переможне 1 місце нашого хіт-параду із задоволенням віддаємо теоріям змови

Якщо стаття чи пост написані у стилі: «Масони домовились з іншопланетянами…», – це серйозний привід задуматись і прогорнути стрічку новин далі.

P.S.:   Щоб почуватись як риба у інформаційному океані, варто дотримуватись кількох базових принципів:

  • Дивіться на інформацію критично. Питайте самі у себе: кому може бути вигідне поширення такої інформації? Чи намагаються у мене викликати емоції? Якщо так, то які саме? Кому вигідно, що велика кількість людей відчувала такі емоції?
  • Відмовтесь від стереотипів, адже вони є чудовим ґрунтом для пропаганди.
  • Перевіряйте. Інтернет дає нам чудову можливість: прочитати про одну подію із різних джерел, навіть по всьому світу. Знання іноземних мов тільки допоможе об’єктивно оцінити ситуацію.
  • Додайте здорову дозу скептицизму до свого сеансу перегляду новин. Адже беззаперечних авторитетів, які ніколи не помиляються, не існує.
  • Оцінюйте політиків за якістю наданих послуг, а не за лозунгами і образами.  Чиновники мають якісно виконувати своє замовлення – ввірені їм функції.  Створений іміджмейкерами образ політика (незалежно від того, чи це образ «хлопця з народу», «чесного фермера» або «відважного гетьмана») не має нічого спільного з якісним виконанням цих функцій.

Віра Градюк. Матеріал створено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото: unsplash.com.

 

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК