Інтервʼю з Олегом Пригодою про медійний образ на телебачені
Новини, різноманітні проєкти, інтервʼю, відеоролики та загалом телебачення, нині неможливо уявити без яскравого харизматичного ведучого чи ведучої. Людина на екрані – це обличчя певного каналу, довіра до нього, це й довіра до самого телевізійного каналу. Тож як медійний образ ведучих впливає на формування глядацької аудиторії та як у медіа маніпулюють відомими людьми, розповів у інтервʼю Олег Пригода – актор, ведучий та громадський активіст.
-Розкажіть, будь ласка, що таке медійний образ?
-Медійні особи, це ті люди, які часто фігурують в медіасфері. Вони здобуваючи славу серед масового споживача й можуть висловлювати свою активну позицію або впливати на події, адже навколо них вже є об’єднана аудиторія, яка висловлює симпатію та довіру до особи. Як правило, це телеведучі, журналісти, політики, спортсмени, підприємці, громадські діячі та інші.
-З чого складається медійний образ?
-Найпоширеніша сфера де застосовують медійний образ це телебачення. Над ним працює велика команда людей, адже кожна маленька деталь має значення – від манікюру й вбрання до настрою ведучих у кадрі. Наприклад, для новин або політичних телепрограм стилісти використовують стриманий та лаконічний образ, для розважальних програм, можуть підібрати щось вишукане та більш яскраве. Команда стилістів підбирають образи як і під характер самих ведучих, так і під інформацію, яка має лунати з їхніх вуст. Це для того, аби глядач концентрувався на отриманій інформації, а погляд його “не чіплявся” за якусь нетипову для образу річ, що може відвертати увагу.
-Існує стереотип, що молодим ведучим складніше отримати таку професію, це правда?
-Якщо подивитись телепрограми за кордоном, наприклад в Америці, то там можна побачити ведучих новин чи телепрограм більше старшого віку. Так воно є й у нас, що найбільш популярними стають ведучі середнього віку, адже вважається що їм глядач більше довіряє. Втім зараз усе швидко змінюється, і все частіше на екранах зʼявляються молоді люди.
-Яким має бути телеведучий, аби будувати успішну карʼєру на телебачені?
-Точно бути цікавою людиною, яка вміє вдало на очах у глядача вести бесіду та активно залучати співрозмовника до живої розмови. Він або вона має бути обізнана у тематиці ефіру чи це обговорення політичної ситуації, чи соціальної чи спортивної, ведучий може подати глядачам власні міркування, втім не впливати й не переконувати якщо не згоден. Також ведучих відрізняє той факт, що це стресова робота і працювати доводиться у специфічних обставинах, тому необхідно вміти швидко реагувати на казуси й бути пристосованим до технологічних особливостей.
-А от що стосується особистої думки журналіста чи ведучих чи можна її активно висловлювати?
-Однозначної відповіді немає, адже це залежить від їхньої професійності, а також специфіки програми чи ефіру. Нині на телебаченні у деяких ток-шоу ми можемо побачити ведучих, яких знаємо, вже їм довіряємо і їхні позиції яскраво виражені, тоді якщо формат дозволяє, а телеканал поділяє ці думки, чому ні? Втім в більшості випадків журналісти мають дотримуватися об’єктивної позиції, адже вони збирають новини для великого загалу людей.
-Чи існує маніпуляція відомими образами у медіа, якщо так, то як це відбувається?
– Необхідно прискіпливо шукати та дізнаватись інформацію хто ця особа, її справжнє імʼя, з якої редакції, на яких каналах працює, завдяки чому ця людина стала відомою. Сьогодні вона на одній стороні, а завтра змінила погляди. Також маніпуляція може відбуватись шляхом того, що відома людина рекламує певний товар, або просто присутня у кадрі. Наша свідомість так влаштована – бачимо “знайоме обличчя”, значить можна довіряти, поганого не порадить.
Телевізійний ведучий – провідна, визначальна постать в очах телевізійного глядача. Ведучий це “обличчя” телеканалу, будь-яка помилка, необдумана думка, або поведінка ставить під питання авторитет всієї команди.
Детальніше про медійний образ Олег Пригода розповів у відео.