інформаційна платформа для людей поважного віку

Якість життя з точки зору здоров’я

Що таке якість життя, і чи завжди вона вимірюється вона у грошовому еквіваленті? Ця економіко-філософська категорія досліджується у різних сферах і аспектах життя. Сьогодні ми поговоримо про якість з життя у сфері здоров’я.

Варто зазначити, що термін «якість життя» – не те саме, що «рівень життя», який окреслює матеріальну життєву ситуацію.  У світі існує не один список критеріїв оцінки якості життя. Втім, усі вони доволі схожі, і можуть відрізнятися лише окремими пунктами. Для прикладу візьмемо критерії від соціологів Євросоюзу:

  1. Матеріальні умови життя,
  2. Продуктивна або основна діяльність,
  3. Здоров’я,
  4. Освіта,
  5. Дозвілля,
  6. Соціальні взаємодії,
  7. Економічна безпека та фізична безпека,
  8. Влада та основні права людини,
  9. Природне та життєве середовище,
  10. Загальний досвід життя.

Разом з тим, Всесвітня організація охорони здоров’я має власний перелік критеріїв, що визначають рівень якості життя. І базується він на основній цінності – здоров’ї людини. Ось ці критерії:

  • фізичні: баланс енергійності та втоми, фізичний дискомфорт, якість сну і відпочинку,
  •  психологічні: самооцінка, концентрація, позитивні емоції, негативні переживання, мислення,
  • ступінь незалежності: повсякденна активність, працездатність, залежність від ліків і лікування,
  • життя в суспільстві: повсякденна активність, соціальні зв’язки, дружні зв’язки, суспільна значущість, професіоналізм,
  • довкілля: житло та побут, безпека, дозвілля, доступність інформації, екологія (клімат, забрудненість, густота населення),
  • духовність і особисті переконання.

Критеріями оцінки якості життя є рівень здоров’я, комфорту та можливості брати участь у життєвих подіях. А також економічна оцінка охорони здоров’я.

Одним з популярних у використанні є стандартизований покажчик якості життя за ознакою здоров’я «EuroQol 5D (EQ-5D)». Він розглядає п’ять аспектів здоров’я:

  1. мобільність,
  2. самообслуговування,
  3. звичні заняття,
  4. біль/дискомфорт,
  5. тривога/депресія.

На оцінку якості життя впливають і загальні заходи щодо профілактики і лікування конкретної хвороби. А також можливість індивідуальних заходів для окремих пацієнтів, аби покращити важливі для них аспекти життя. Прикладом такого індивідуального заходу є шкала депресії Бека (доступна українською): тест, який безкоштовно і онлайн може пройти кожен, хто хоче виміряти рівень стресу та визначити необхідність візиту до спеціаліста.

За схожим принципом стан здоров’я можна оцінити з допомогою загальних тестів «Sickness Impact Profile (SIP)», «Short Form Health Survey(SF-36)». А також спеціалізованих шкал: наприклад, шкали вимірювання артриту (The Arthritis Impact Measurement Scales (AIMS), хвороби Паркінсона (T he 39-item Parkinson’s Disease Questionnaire (PDQ-39), ендометріозу (The Endometriosis Health Profile (EHP), бічного аміотрофічного склерозу Amyotrophic Lateral Sclerosis Assessment Questionnaire, ALSAQ-40 (наразі доступні англійською).

В Україні ж Міністерство охорони здоров’я закликає почати здоровий спосіб життя заради того, щоб підняти якість життя.

Ризиком передчасної смертності у нашому Міністерстві називають високий кров’яний тиск, вживання тютюну, високий рівень глюкози в крові, малорухливий спосіб життя та надмірну вагу. За словами медиків, ці ризики у комбінації із генетикою можуть вести і до інших хворіб: онкології, деменції, порушення психічного здоров’я. Для того, аби їх мінімузвати, варто слідкувати за настроєм та вчитись керувати стресом. А також підкріпити позитивним настроєм чітке планування переходу на здоровий спосіб життя, яке обов’язково передбачає посильні і поступові кроки до цієї мети. У МОЗ радять планувати зміну стилю життя разом із лікарем, який проаналізує ваші звички. Та обіцяють: кожна системна здорова звичка збільшить тривалість життя… аж на два роки.

А чим для вас є якість життя?

На базі інформаційних матеріалів Енциклопедії «Britannica», Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України матеріал підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото авторки.

 

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК