інформаційна платформа для людей поважного віку

5 кроків, щоб вберегтися від торгівлі людьми за кордоном

Криза вдома на фоні чудових зарплат у світі: такі обставини підштовхують до того, щоб нашвидкоруч спакувати валізу і спробувати. Втім, до роботи за кордоном варто ставитись більш ніж обачно, не купуючись одразу на обіцянки захмарного і швидкого заробітку.

1. Тільки офіційно

Перше і основне правило в роботі за кордоном: тільки офіційне працевлаштування. Адже, працюючи неофіційно, ви не зможете заявити про шахрайство з боку працедавця та навіть звернутись в поліцію чи швидку допомогу: адже і самі вже обійшли закон. Чи не прекрасний ґрунт для недобросовісного працедавця? Саме серед нелегальних працівників зустрічається найбільше випадків спекуляції, шахрайства з боку працедавця, і торгівлі людьми. Ознаками торгівлі людьми є вербування, маніпуляція з огляду на складне становище, приниження людської гідності.

2. Трудовий договір

Якщо ж працюєте офіційно, із відповідним типом візи та страховкою, то працедавець має чіткі зобов’язання перед законом, і добре це розуміє. Трудовий договір – основний документ для захисту ваших прав. У ньому мають бути чітко виписані умови праці, вимоги до працівника, розмір оплати, умови проживання та соціального захисту, а також умови розірвання договору.

3. Перевіряйте агенції

Якщо ви вирішили скористатись послугами агенції-посередника, яка займається працевлаштуванням за кордоном, варто перевірити наявність ліцензії на Порталі відкритих даних.

При цьому важливо, щоб агенція мала ліцензію саме на ту спеціалізацію, в якій ви працюватимете.

4. Підготуйтесь до подорожі

Перебуваючи за кордоном, важливо завжди бути на зв’язку із юристом. Попередньо дізнайтеся про наявність трудових профспілок, у яких вас завжди зможуть проконсультувати (як в Україні, так і на місці роботи). Забезпечте зв’язок: стартовий пакет для мобільного можна купити і поповнити вже на кордоні. Домовтеся, що повідомите про прибуття на місце праці не пізніше певного дня і години.

Запишіть та завжди майте при собі телефони та адресу найближчого українського консульства, а також ксерокопії документів: паспорта, запрошення на роботу та інших. Пам’ятайте: ви можете звернутися в консульство у будь-якій ситуації. Наприклад, навіть тоді, коли у вас відібрали паспорт.

5. Що робити, якщо все ж постраждали від торгівлі людьми за кордоном?

Звертатися у Департамент соціального захисту Міністерства соціальної політики (або у місцеву держадміністрацію) для надання статусу постраждалого від торгівлі людьми. Вам допоможуть юрист, психолог, соціальний працівник. Існують також програми адаптації для людей, що постраждали від торгівлі людьми: наприклад, допомога у початку власної справи в Україні.

527, 0 800 505 501 – Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

 

Із Статті 16 Закону України «Про протидію торгівлі людьми»:

«Права особи, яка постраждала від торгівлі людьми

  1. Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;

2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;

3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв’язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;

4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;

5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.»

 

P.S.: 18 жовтня відзначають Європейський день боротьби з торгівлею людьми.

Бережіть себе!

Матеріал підготувала Віра Градюк, в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО “Суспільство і право” і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Фото авторки.

 

ПРО100

інформаційна платформа для людей поважного віку

“Сайт розроблено в рамках проєкту «Підвищення рівня поінформованості людей поважного віку – шлях до запобігання та мінімізації наслідків пандемії COVID-19», який реалізується ГО «Суспільство і право» і наданий Чорноморським фондом регіонального співробітництва (проект Німецького фонду Маршалла США) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Суспільство і право» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”

ВИ МОЖЕТЕ НАПИСАТИ НАМ,
АБО ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНИЙ ЗВОРОТНІЙ ДЗВІНОК